Izolacja pionowa przeciwwilgociowa

Izolacja pionowa przeciwwilgociowa obwiniana jest o 90% problemów z wilgocią w budynkach, czy to prawda?

Izolacja pionowa przeciwwilgociowa tak naprawdę ma znaczenie drugorzędne przy problemach z zawilgoceniem budynków i odpowiada tylko za około 10% problemu wilgoci w budynkach.

Wynika to z tego iż ceramika nie ma zdolności kapilarnych w poziomie, czyli nie zasysa wilgoci z gleby w poziomie i dlatego tylko około 10% wilgoci w budynkach pochodzi z wad lub braku izolacji poziomej przeciwwilgociowej. Dlatego odtwarzając izolację pionową przeciwwilgociową bez odtworzenia izolacji poziomej przeciwwilgociowej spowoduje zamknięcie w ścianie wilgoci podciąganej kapilarnie z winy barku lub uszkodzenia izolacji poziomej przeciwwilgociowej, wzrost poziomu zawilgocenia i zagrzybienia oraz stopień nasycenia ściany solami.

Natomiast przy izolacji ciężkiej, przeciwwodnej izolacja pionowa ma takie samo znaczenie jak izolacja pozioma, gdyż razem tworzą szczelna dla wody napierającej wannę.

W przypadku wilgoci tak zwane podejście tradycyjne, czyli okopanie budynku,nałożenie mas bitumicznych czy papy na pion jest trochę jak strzał we własne kolano.

 Galeria - Izolacja pionowa przeciwwilgociowa


Copyright Osuszanie-budynkow.pl